Powrót na stronę główną

Flos


Szukaj w serwisie:

Język obsługi bazy:Wypożyczalnia
koncentratorów tlenu

STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Folium Flos Herba Fructus Semen Cortex Radix Rhizoma Varia

Matricariae flos
Kwiat rumianku FP X

Anthodium Chamomillae style=

 

Powiększ zdjęcie
ang.:  Matricaria flower
syn.:  Rumianek, Koszyczk rumianku, Anthodium Chamomillae
 
Roślina: 
 
Chamomilla recutita (Matricaria chamomilla)
- Rumianek pospolity
Zdjęcia rośliny Zobacz rycinę !!
Rodzina:  Asteraceae (Compositae) - astrowate (złożone)

Opis surowca: 

Surowcem jest wysuszony koszyczek rumianku pospolitego. Surowiec musi zawierać niebieski olejek eteryczny w ilości nie mniejszej niż 4ml/kg, oraz nie mniej niż 0,25% 7-glukozydu apigeniny. Surowiec zbiera się po zakwitnięciu, a następnie suszy w przewiewnym, zacienionym miejscu.

Związki czynne: 

Głównym składnikiem jest olejek eteryczny, który zawiera związki seskwiterpenowe [bisabolol, chamazulen (po destylacji)] i związki poliacetylenowe (spiroeter). Oprócz tego zawiera flawonoidy ( glukozydy: apigeniny, kwercetyny), kumaryny (herniaryna) i śluzy (5- 17%).
 

Działanie: 

Antiphlogisticum, spasmolyticum, carminativum.
Wyciągi z surowca po podaniu doustnym działają przeciwzapalnie na błony śluzowe przewodu pokarmowego, zwłaszcza żołądka. Mają także działanie spazmolityczne, głównie na mięśnie jelit - przywracają prawidłowe ruchy perystaltyczne. Działanie przeciwbakteryjne jest nieznaczne. Związki czynne są wydalane z moczem, dzięki czemu wywierają słabe działanie przeciwzapalne na kłębuszki nerkowe, moczowody i pęcherz. Niektórym składnikom olejku przypisuje się działanie przeciwalergiczne polegające na stymulacji uwalniania ACTH i kortyzonu, a w skutek tego hamowania reakcji alergicznej.
Z surowca pozyskuje się Oleum Chamomillae - Olejek rumiankowy
Wskazania: Wewnętrznie w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, chorobie wrzodowej żołądka i jelit i w stanach zapalnych pęcherza moczowego. Kolki, wzdęcia i stany skurczowe układu pokarmowego. Zewnętrznie napary i wyciągi alkoholowe w stanach zapalnych błon śluzowych, jamy ustnej, narządów płciowych, odbytu oraz skóry.
Uwagi: Nie stwierdzono niepożądanych działań ubocznych, nawet u niemowląt. Przed zastosowaniem preparatów zawierających wyciągi z rumianku należy się jednak upewnić, czy pacjent nie jest uczulony na ten surowiec !!
 

Stanowiska: 

Roślina występuje w całej Europie, Ameryce Północnej i Australii. W Polsce pospolita w stanie dzikim, surowiec pochodzi jednak z hodowli.

Wygląd  zewnętrzny: 

Koszyczki są o małej średnicy - 15mm. Najbardziej charakterystyczne dla tego surowca jest występowanie pustego osadnika. Kwiaty żeńskie są języczkowate (12mm), białe, leżą na obwodzie. Korona zakończona trzema ząbkami na dole przechodząca w rurkę. Kwiaty rurkowate są żółte (obupłuciowe) o średnicy 3mm. Znajdują się one wewnątrz koszyczka. Mają 5 ząbków i pręcików, ich korona jest dzwonkowato rozszerzona. W obydwu kwiatach słupki dolne.
Zapach surowca jest silny, swoisty.

Cechy  anatomiczne: 

Na wklęsłej powierzchni zalążni widać drabinkowato ułożone, ześluzowaciałe komórki skórki.

  


Ostatnia aktualizacja: 2016-05-28


Webmaster Ejsmont Łukasz | Reklama
©2005-2023 Farmakognozja Online