Powrót na stronę główną

Flos


Szukaj w serwisie:

Język obsługi bazy:Wypożyczalnia
koncentratorów tlenu

STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Folium Flos Herba Fructus Semen Cortex Radix Rhizoma Varia

Crataegi folium cum flore
Kwiatostan głogu FP XI

Inflorescentia Crataegi style=

 

Powiększ zdjęcie
ang.:  Hawthorn leaf and f.
syn.:  Flos Crataeg, Kwiat głogu, Crataegi Inflorescentia
 
Roślina: 
 
Crataegus monogyna Jacq. - Głóg jednoszyjkowy
Crataegus laevigata (Poiret) D.C.(C.oxyacantha L.) - Głóg dwuszyjkowy
Crataegus sp.
Zdjęcia rośliny Zobacz rycinę !!
Rodzina:  Rosaceae - różowate

Opis surowca: 

Surowiec stanowią całe lub pocięte, wysuszone gałązki kwiatostanów głogów wraz z towarzyszącymi 2-5 liśćmi. Surowiec musi zawierać nie niej niż 1,5% flawonoidów w przeliczeniu na hiperozyd. Kwiatostany zbiera się w początkowym okresie kwitnienia i szybko suszy.

Związki czynne: 

Surowiec zawiera flawonoidy: glikozydy kemferolu i kwercetyny. Oprócz tego zidentyfikowano procyjanidynę, katechinę i epikatechinę. Występują także kwasy trójterpentynowe i polifenolowe oraz kumaryny.
 

Działanie: 

Cardiotonica, spasmolyticum, hipotonicum, sedativum.
Kwiat głogu wykazuje działanie tonizujące na mięsień sercowy i nieznacznie zwiększa siłę jego skurczów. Za to działanie odpowiedzialne są zawarte w surowcu flawonoidy. Głóg działa również przeciwskurczowo na mięsnie gładkie jelit, macicy i naczyń krwionośnych, w tym naczyń wieńcowych serca oraz naczyń mózgowych. Rozszerzenie naczyń powoduje obniżenie ciśnienia krwi. Zaletą tego surowca jest długotrwałe i łagodne działanie. Surowiec czasami łączony jest z glikozydami nasercowymi. Daje to korzystny synergistyczny efekt. Wyciągi alkoholowe z surowca wykazują działanie uspokajające, są często stosowane w schorzeniach serca np.: w starczej niewydolności serca czy zaburzeniach przepływu wieńcowego.
Uwagi: Surowiec nie zalecany u dzieci poniżej 12 roku życia. Należy pamiętać, że wyciągi z surowca mogą nasilać działanie glikozydów nasercowych, środków rozszerzających naczynia i obniżających ciśnienie krwi.
 

Stanowiska: 

Surowiec zbiera się ze stanu naturalnego.

Wygląd  zewnętrzny: 

W surowcu wyróżniają się białożółtawe, zebrane w baldachy kwiaty, częściowo w pąkach, częściowo rozwinięte, lub o odpadniętych płatkach. Kwiaty są obupłciowe, promieniste, 5-krotne, o średnicy 1 cm. Pręciki liczne z czerwonobrunatnymi pylnikami, słupki 2-3. Łodygi surowca są zdrewniałe, naprzemianlegle ulistnione. Liście ogonowe.
Zapach jest swoisty, smak gorzkawy.

Cechy  anatomiczne: 

Zawarte w surowcu liście mają budowę bifacjalną, z dwurzędowym miękiszem palisadowym. W komórkach tych widoczne są gruzły szczawian wapnia. Komórki skórki górnej są prostościenne. Na dolnej stronie liścia, pokrytej falistosciennymi komórkami znajdują się anomocytyczne aparaty szparkowe.
Płatki okryte są skórką o silnie brodawkowych, grubych komórkach z listewkowatymi wypustkami. W preparacie z surowca widać liczne, kuliste, eliptyczne bądź trójkątne ziarnka pyłku z delikatnie ziarnistą egzyną.

  


Ostatnia aktualizacja: 2016-05-28


Webmaster Ejsmont Łukasz | Reklama
©2005-2023 Farmakognozja Online