Powrót na stronę główną

Fructus


Szukaj w serwisie:

Język obsługi bazy:



Wypożyczalnia
koncentratorów tlenu

STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Folium Flos Herba Fructus Semen Cortex Radix Rhizoma Varia

Carvi fructus
Owoc kminku FP X

Fructus Carvi style=

 

Powiększ zdjęcie Zdjęcie mikroskopowe Rysunki tego surowca
ang.:  Caraway fruit
syn.:  Kminek
 
Roślina: 
 
Carum carvi L. - Kminek zwyczajny Zdjęcia rośliny Zobacz rycinę !!
Rodzina:  Apiaceae (Umbelliferae) - selerowate (baldaszkowate)

Opis surowca: 

Surowcem są całe owoce (rozłupki) kminku zwyczajnego zawierające nie mniej niż 30ml/kg olejku eterycznego.
Surowiec zbiera się w czasie dojrzewania, a następnie suszy w cieniu i przewiewie.

Związki czynne: 

Olejek eteryczny (3-7%) zawiera głównie cykliczne związki terpenowe: D (+) karwon (około 60%) oraz D (-) limonen (około 40%). Ponadto w surowcu występują flawonoidy, leukoantocjany, oraz ole tłusty (15-20%) i białka.
 

Działanie: 

Spasmolyticum, carminativum, stomachicum, lactagogum.
Kminek zmniejsza lub całkowicie znosi stany spazmatyczne w obrębie przewodu pokarmowego. Przywraca normalne ruchy perystaltyczne jelit. Oprócz tego pobudza wydzielanie soków trawiennych. Zapobiega wzdęciom, szczególnie u małych dzieci. Surowiec ma też słabe działanie moczopędne. Wodny wyciąg z surowca stosuje się w medycynie tradycyjnej jako lek wzmagający laktację i pośrednio poprawiający trawienie u osesków. Kminek stosowany jest często jako przyprawa.
Z owoców kminku pozyskuje się Carvi aetheroleum - olejek kminkowy, który wykazuje dodatkowo silne właściwości p/bakteryjne i pewne działanie p/grzybiczne.
Wskazania: Stany skurczowe w obrębie przewodu pokarmowego, wzdęcia, kolki u niemowląt. Składnik pomocniczy preparatów zwiększających łaknienie. W medycynie tradycyjnej w celu zwiększenia laktacji.
 

Stanowiska: 

Roślina występuje pospolicie w Europie oraz w Azji. U nas występuje w stanie dzikim. Surowiec pochodzi z upraw. Roślina jest dwuletnia, owocuje w drugim roku wegetacji.

Wygląd  zewnętrzny: 

Dwurozłupnia kminku jest najczęściej podzielona na rozłupki. Jest ona szarobrunatna, brunatna w nasadzie. Rozłupka o sierpowatym kształcie, ma 5 jaśniejszych żeberek. Krańce są ostro zakończone. Długość rozłupki wynosi 3-6 mm, szerokość 1-1,5 mm.
Zapach surowca, zwłaszcza po roztarciu, silny, karwonowy. Smak korzenny, nieco piekący.

Cechy  anatomiczne: 

Rozłupka w przekroju poprzecznym jest pięciokątna. W żebrach przebiegają wiązki przewodzące wzmocnione włóknami. Przewody olejkowe położone są w międzyżebrzach na stronie grzbietowej. Na stronie brzusznej leżą dwa duże przewody olejkowe.
W sproszkowanym surowcu widać fragmenty żółtawobrunatnych przewodów wydzielniczych, fragmenty owocni o grubościennych komórkach i z amonocytycznymi aparatami szparkowymi, duże ilości bielma z ziarnami aleuronowymi, liczne kropelki oleju oraz drobne kryształy szczawianu wapnia i naczynia spiralne.

  


Ostatnia aktualizacja: 2016-07-10


Webmaster Ejsmont Łukasz | Reklama
©2005-2023 Farmakognozja Online