Powrót na stronę główną

Herba


Szukaj w serwisie:

Język obsługi bazy:Wypożyczalnia
koncentratorów tlenu

STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Folium Flos Herba Fructus Semen Cortex Radix Rhizoma Varia

Centaurii herba
Ziele centurii FP X

Herba Centaurii style=

 

Powiększ zdjęcie
ang.:  Centaury
syn.:  Ziele tysiącznika
 
Roślina: 
 
Centaurium erythraea (Erythrea centaurium) - Centuria pospolita
oraz C.majus i C.suffruticosum
 Zobacz rycinę !!
Rodzina:  Gentianaceae - goryczkowate

Opis surowca: 

Surowcem są całe lub połamane, wysuszone, kwitnące części nadziemne wymienionych gatunków centurii o wskaźniku goryczy nie mniejszym niż 2000.
Surowiec zbiera się na początku kwitnienia, a następnie suszy w warunkach naturalnych.

Związki czynne: 

Glikozydy sekoirydoidowe : erytauryna, gencjopikrozyd, swercjomaryna amarogentyna. Alkaloidy, między innymi gencjanina. Flawonoidy, trójterpeny.
 

Działanie: 

Stomachicum, digestivum, tonicum.
Ziele należy do grupy surowców szczerogorzkich - amara pura. Gorycze zawarte w surowcu pobudzają na drodze odruchowej (poprzez pobudzenie receptorów smakowych) motorykę oraz funkcje wydzielnicze żołądka. Gorycze zwiększają łaknienie i pobudzają pracę układu pokarmowego, co przyspiesza wchłanianie związków odżywczych z pokarmów. Z tych powodów są traktowane również jako środki ogólnie wzmacniające. Ziele centurii działa słabiej od korzenia goryczki.
Wskazania: Brak łaknienia, zaburzenia trawienia, rekonwalescencja po ciężkich chorobach.
Uwagi: Nie stosować u osób z nadkwaśnością i chorobą wrzodową żołądka. Duże dawki mogą wywoływać nudności i wymioty.
 

Stanowiska: 

Surowiec występuje w Europie i Afryce północnej. W Polsce centuria jest coraz rzadsza na skutek wyeksploatowania stanowisk. Znalazła się na liście gatunków objętych ochroną.

Wygląd  zewnętrzny: 

Surowiec stanowią łodygi barwy słomkowatej i różowofioletowe kwiaty. Łodyga jest naga, pusta, podłużnie prążkowana, rozgałęziona w górnej części. Liście krótkoogonkowe, nagie, całobrzegie. Blaszka liściowa podłużnie jajowata ,łukowato unerwiona. Kwiaty składają się z 5 płatków, w dolnej części są rurkowate, działki kielicha krótsze od korony, u nasady zrosłe, szydlasto zakończone. Pręcików 5 o nitkach przyrośniętych do korony. W surowcu mogą występować owoce mające postać torebek z małymi brunatnymi nasionami.
Zapach słaby, smak-gorzki.

Cechy  anatomiczne: 

W śródliściu występują drobne jedyńce i gruzły szczawianu wapniowego. W przekroju poprzecznym zarys łodygi jest okrągławo-kanciasty z wyraźnie wykształconymi żeberkami. Komórki skórki górnej i dolnej falistościenne, aparaty szparkowe, najczęściej typu anizocytycznego, występują obustronnie.

  


Ostatnia aktualizacja: 2016-07-07


Webmaster Ejsmont Łukasz | Reklama
©2005-2017 Farmakognozja Online