Powrót na stronę główną

Herba


Szukaj w serwisie:

Język obsługi bazy:Wypożyczalnia
koncentratorów tlenu

STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Folium Flos Herba Fructus Semen Cortex Radix Rhizoma Varia

Herniariae herba
Ziele połonicznika FP IV

Herba Herniariae style=

 

Powiększ zdjęcie Rysunki tego surowca
ang.:  Rupturewort
 
Roślina: 
 
Herniaria glabra - Połonicznik nagi  Zobacz rycinę !!
Rodzina:  Caryophyllaceae - goździkowate

Opis surowca: 

Surowiec stanowią nadziemne, kwitnące części połonicznika nagiego. Ziele zbiera się w początkowym okresie kwitnienia, a następnie suszy w temperaturze do 40 C.
W surowcu dopuszcza się domieszkę ziela połonicznika kosmatego - H. hirsuta.

Związki czynne: 

Głównymi substancjami czynnymi są saponozydy trójterpenowe - pochodne kwasu kwilajowego i kwasu madykagenowego, flawonoidy - glikozydy kwercetyny i izoramnetyny. Zwiera także hydroksykumaryny: herniarynę i umbeliferon. W niewielkich ilościach alkaloidy i olejek eteryczny.
 

Działanie: 

Diureticum, spasmolyticum.
Dzięki zawartości saponin i flawonoidów surowiec wykazuje działanie moczopędne i pewne spazmolityczne - głównie w obrębie dróg moczowych. Wyciągi z połonicznika ułatwiają przy tym wydalanie jonów Na+, Cl- i mocznika. Powodują także stopniowy rozpad kamieni moczowych, co warunkuje zastosowanie surowca w kamicy nerkowej. Surowcowi przypisuje się również pewne działanie przeciwbakteryjne w obrębie dróg moczowych.
Wskazania: W schorzeniach nerek i pęcherza. W medycynie ludowej jako element terapii oczyszczających przy chorobach płuc i reumatyzmie.
Uwaga: Surowiec jest obecnie rzadko wykorzystywany. Opisane działania czynne surowca nie zostały do końca potwierdzone - dlatego niektóre źródła (komisja E) nie zalecają jego stosowania.
 

Stanowiska: 

Występuje w Europie, południowej Afryce i środkowej Azji. W Polsce rośnie na obszarze niżu. Surowiec pochodzi ze stanowisk naturalnych.

Wygląd  zewnętrzny: 

Surowiec zawiera obłe, rozgałęzione łodygi. Liście drobne (do 1 cm), eliptyczne lub jajowate, całobrzegie o krótkim ogonku i 2 przylistkach. Kwiaty są drobne, białe, o koronie złożonej z 5 płatków, działkach nagich, czasem zakończone szczecinką, eliptyczne, pręcików 5.
W surowcu dopuszcza się domieszkę ziela połonicznika kosmatego - H. hirsuta (o silnie owłosionych liściach).
Smak: słonawy, drapiący. Zapach kumarynowy (zapach siana).

Cechy  anatomiczne: 

Występują gruzły szczawianu wapnia. Na działkach, liściach, przylistkach są włoski stożkowate. Niekiedy brunatne komórki skórki łupiny nasiennej. Aparaty szparkowe amonocytczne. Ziarna pyłku gładkie, 3-5 kątne.

  


Ostatnia aktualizacja: 2012-03-29


Webmaster Ejsmont Łukasz | Reklama
©2005-2017 Farmakognozja Online