Powrót na stronę główną

Herba


Szukaj w serwisie:

Język obsługi bazy:Wypożyczalnia
koncentratorów tlenu

STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Folium Flos Herba Fructus Semen Cortex Radix Rhizoma Varia

Millefolii herba
Ziele krwawnika FP X

Herba Millefolii style=

 

Powiększ zdjęcie Zdjęcie mikroskopowe
ang.:  Yarrow
 
Roślina: 
 
Achillea millefolium L. - Krwawnik pospolity Zdjęcia rośliny Zobacz rycinę !!
Rodzina:  Asteraceae (Compositae) - astrowate (złożone)

Opis surowca: 

Surowcem są wysuszone, kwitnące wierzchołki pędów krwawnika pospolitego. Ziele musi zawierać nie mniej niż 2 ml/kg olejku eterycznego i 0,02% proazulenów w przeliczeniu na chamazulen.
Ziele zbiera się w porze kwitnienia i suszy w temperaturze nie przekraczającej 35 st. C.

Związki czynne: 

Główne substancje czynne zawarte są w olejku: chamazulen, pinen, tujon, borneol, kariofylen. Surowiec zawiera także proazuleny (achillina) i substancje gorzkie (germakranolidy), flawonidy i garbniki.
 

Działanie: 

Stomachicum, spasmolyticum, antiphlogisticum, haemostaticum.
Surowiec może być stosowany w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych. Zawarte w surowcu gorycze pobudzają łaknienie i zwiększają wydzielanie soku żołądkowego. Wzrasta produkcja żółci. Obserwuje się też działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie - dlatego preparaty z surowca powodują zmniejszenie bólu spowodowanego skurczem jelit czy narządów miednicy mniejszej. Wyciągi z krwawnika mają również działanie wiatropędne. Chamazulen obecny w olejku warunkuje działanie przeciwzapalne krwawnika. Dzięki zawartości garbników obserwuje się pewne działanie przeciwkrwotoczne - surowiec hamuje drobne krwawienia z uszkodzonych naczyń włosowatych np. w błonie śluzowej przewodu pokarmowego.
Wskazania: Krwawnik stosuje się najczęściej w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, w bolesnych miesiączkach i stanach skurczowych w obrębie miednicy. Zewnętrznie stosowany jest jako środek przeciwzapalny i ściągający w stanach zapalnych błon śluzowych i skóry.
Uwagi: Niektóre uczulone osoby reagują na surowiec i jego wyciągi wysypką.
 

Stanowiska: 

Krwawnik pospolity to gatunek zbiorowy. Występuje w Europie i Azji zachodniej w strefie klimatu umiarkowanego. W Polsce powszechny. Surowiec pochodzi ze stanowisk naturalnych.

Wygląd  zewnętrzny: 

Surowiec zawiera podłużnie bruzdowane łodygi. Liście są ciemnozielone, bezogonkowe, pierzastosieczne, z lekko zaostrzonym szczytem. Charakterystyczne są baldachokształtne kwiatostany złożone z koszyczków. Wielkość koszyczków to około 3-5 mm. Na ich obwodzie leżą białe, języczkowate kwiaty żeńskie (4-5). Wewnątrz koszyczka znajdują się rurkowate, żółte kwiaty obupłciowe (3-20).
Zapach aromatyczny, smak słodkawo-gorzkawy.

Cechy  anatomiczne: 

Sproszkowany surowiec ma barwę żółtawozieloną. Na powierzchni skórki widać 4-8 komórkowe włoski o hakowato zakrzywionej, podłużnej komórce szczytowej. W preparacie widoczne są również amonocytyczne aparaty szparkowe. Rzadko widać włoski typu Compositae. Występują gruzły szczawianu wapnia i kuliste ziarna pyłku z trzema ujściami łagiewkowymi.

  


Ostatnia aktualizacja: 2016-07-07


Webmaster Ejsmont Łukasz | Reklama
©2005-2017 Farmakognozja Online