Powrót na stronę główną

Radix


Szukaj w serwisie:

Język obsługi bazy:



Wypożyczalnia
koncentratorów tlenu

STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Folium Flos Herba Fructus Semen Cortex Radix Rhizoma Varia

Inulae radix
Korzeń omanu FP IV

Radix Inulae style=

 

Powiększ zdjęcie Rysunki tego surowca
ang.:  Elecampane root
syn.:  Radix Helenii
 
Roślina: 
 
Inula helenium L. - Oman wielki Zdjęcia rośliny Zobacz rycinę !!
Rodzina:  Asteraceae (Compositae) - astrowate (złożone)

Opis surowca: 

Surowiec stanowią podziemne części omanu wielkiego zawierające nie mniej niż 1,8% olejku.
Surowiec zbiera się z upraw dwuletnich jesienią i suszy w temperaturze do 40 st. C.

Związki czynne: 

Olejek eteryczny zawiera laktony seskwiterpenowe (alantolakton i izoalantolakton) i triterpeny. Surowiec zawiera ponadto gorzką alantopiktynę i imulinę (do 44%).
 

Działanie: 

Expectorans, digestivum, anthelminticum.
Surowiec ma działanie wykrztuśne, ułatwia wykrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Działanie to jest bezpośrednio związane ze składnikami olejku eterycznego. Oman wykazuje ponadto to działanie przeciwbakteryjne - w jamie ustnej, gardle i zewnętrznie na skórze. Ze względu na gorzki smak surowiec pobudza nieznacznie wydzielanie soku żołądkowego i wytwarzanie żółci. Wyciągi z surowca lub sam wyizolowany alantolakton stosuje się w niektórych krajach jako lek przeciwpasożytniczy.
Wskazania: Wewnętrznie w nieżytach górnych dróg oddechowych - jako środek wykrztuśny. Jako składnik preparatów złożonych poprawiających trawienie. Obecnie surowiec niezalecany, ze względu na słabo udokumentowaną skuteczność i dużą częstotliwość reakcji alergicznych.
Uwaga: Zawarte w surowcu laktony seskwiterpenowe powodują częste występowanie odczynów alergicznych. Duże dawki mogą powodować biegunki lub drgawki.
 

Stanowiska: 

Występuje w Europie i Azji Środkowej. Lubi wilgotne stanowiska. W Polsce jest dość powszechna. Surowiec pochodzi z upraw.

Wygląd  zewnętrzny: 

Korzenie są walcowate o średnicy 1-3 cm. Podłużnie bruzdowane mają brunatnoszary lub żółty kolor. Po wysuszeniu surowiec jest twardy, trudno łamliwy. Przełam jest nierówny, włóknisty.
Posiada silny swoisty zapach i gorzko-palący smak.

Cechy  anatomiczne: 

W części korowej występują zbiorniki olejkowe. Widoczne szerokie promienie rdzeniowe wtórne. W surowcu brak skrobi i szczawianu wapnia. Komórki miękiszu korowego i drzewnego wypełnione są inuliną.

  


Ostatnia aktualizacja: 2014-01-08


Webmaster Ejsmont Łukasz | Reklama
©2005-2023 Farmakognozja Online