Powrót na stronę główną

Radix


Szukaj w serwisie:

Język obsługi bazy:



Wypożyczalnia
koncentratorów tlenu

STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Folium Flos Herba Fructus Semen Cortex Radix Rhizoma Varia

Levistici radix
Korzeń lubczyka FP X

Radix Levistici style=

 

Powiększ zdjęcie Rysunki tego surowca
ang.:  Lovage
 
Roślina: 
 
Levisticum officinale Koch. - Lubczyk ogrodowy Zdjęcia rośliny Zobacz rycinę !!
Rodzina:  Apiaceae (Umbelliferae) - selerowate (baldaszkowate)

Opis surowca: 

Surowcem są wysuszone podziemne części (kłącze i korzeń) lubczyka ogrodowego, zawierające nie mniej niż 4,0 ml/kg olejku eterycznego - dla nierozdrobnionego surowca lub 3,0 ml/kg w przypadku rozdrobnionego surowca.
Surowiec zbiera się z roślin dwuletnich w okresie jesieni i suszy w temperaturze do 40 st. C.

Związki czynne: 

Główne związki czynne znajdują się w olejku i są to: alkiloftalidy ( n-butyloftalid, n- butylenoftalid ) i związki terpenowe. Oprócz związków zawartych w olejku surowiec zawiera również kumaryny (umbeliferon), furanokumaryny, kwasy organiczne i skrobie.
 

Działanie: 

Diureticum, carminativum.
Zawarty w surowcu olejek eteryczny sprawia, że korzeń lubczyka zwiększa ilość wydalanego moczu. Towarzyszy temu wzrost ilości wydalanego kwasu moczowego i chlorków. Surowiec wykazuje też lekkie działanie rozkurczowe na drogi moczowe. Te właściwości sprawiają, że korzeń lubczyka sprawdza się dobrze w leczeniu i zapobieganiu kamicy nerkowej.
Surowiec pobudza wydzielanie soku żołądkowego i działa rozkurczowo na mięśniówkę przewodu pokarmowego, regulując jego pracę. Wykazuje typowe działanie środka wiatropędnego.
Wskazania: Jako pomocniczy środek moczopędny w infekcjach dróg moczowych i w kamicy nerkowej, w zapobieganiu kamicy nerkowej. We wzdęciach i stanach spastycznych przewodu pokarmowego jako środek wiatropędny.
Uwagi: Jako środek wiatropędny i pobudzający trawienie przyjmować na pól godziny przed posiłkiem. Zawarte w surowcu furanokumaryny mogą zwiększać wrażliwość na promieniowanie UV. Nie stosować w ostrych stanach zapalnych miąższu nerek.
 

Stanowiska: 

Występuje w Azji, jest uprawiany w Europie, w tym również w Polsce. Surowiec pochodzi z upraw.

Wygląd  zewnętrzny: 

Kłącza są walcowate o średnicy do 5 cm. Barwa surowca jest brunatnożółta lub szara, przełam jest gładki, konsystencja miękka, gąbczasta. Korzenie słabo rozgałęzione, o grubości około 1,5 cm i długości do 25 cm.
Zapach silny, swoisty. Smak słodkawy, później szczypiący, gorzkawy.

Cechy  anatomiczne: 

Kora jest znacznie szersza od drewna. W korze pierwotnej występują komory powietrzne. W korze wtórnej przewody wydzielnicze. Przez korę przebiegają promienie rdzeniowe.
Sproszkowany surowiec ma kolor brunatny. W preparacie można zaobserwować komórki korka o brunatnej zawartości, cienkościenne komórki miękiszowe, naczynia, pojedyncze i złożone ziarna skrobi.

  


Ostatnia aktualizacja: 2016-07-16


Webmaster Ejsmont Łukasz | Reklama
©2005-2023 Farmakognozja Online