Powrót na stronę główną

FITOCHEMIA

• Związki czynne
• Śluzy
• Tłuszcze
• Woski
• Glikozydy
• Flawonoidy
• Antocyjany
• Kumaryny
• Antrazwiązki
• Garbniki
• Olejki eteryczne
• Aromaterapia
• Budowa i właściwości
• Surowce
• Olejki
• Fenole
• Saponiny
• Irydoidy
• Kardenolidy

 


Szukaj w serwisie:


Reklama

Wypożyczalnia
koncentratorów tlenu

Aromaterapia

Aromaterapia jest niekonwencjonalnym sposobem wykorzystania tkwiących w olejkach eterycznych właściwości leczniczych. Opiera się ona na odmiennych, niż w przypadku medycyny tradycyjnej, koncepcjach leczenia człowieka. W aromaterapii zakłada się, że pacjent jest integralną całością, a podawanie olejków ma na celu przywrócenie mu pierwotnej równowagi i pobudzenie jego naturalnych sił obronnych, co prowadzi do usunięcia dolegliwości. Metoda ta wykorzystuje pojedyncze olejki lub ich specjalnie dobrane mieszaniny.
Aromatoterapia jest kontrowersyjną metodą leczniczą, co nie wyklucza jednak jej przydatności jako pomocniczej terapii w leczeniu niektórych schorzeń, szczególnie tych, które związane są ze stanami emocjonalnymi człowieka np. skutków długotrwałego stresu. Należy również pamiętać, że stosowane w tej metodzie leczenia drogi podania olejków pozwalają na ujawnienie się niektórych z udokumentowanych przez klasyczną medycynę efektów leczniczych. Może to w pewnym stopniu uzasadniać ich aroamatoterapeutyczne działania lecznicze. Nie bez znaczenia dla skuteczności aromaterapii może być również efekt oddziaływania samych zapachów, jakimi obdarzone są olejki, na psychikę człowieka. Ten mechanizm jest zresztą wskazywany przez jedną z teorii opisujących podstawy działania aromaterapii.
Istniejące sceptyczne podejście do tej metody leczenia wynika z braku w pełni wiarygodnych danych, które wskazywałyby na większą niż w przypadku placebo efektywność aromaterapii.

Aromatoterapia stosuje następujące sposoby aplikacji olejków eterycznych:
Kąpiele aromatyczne – jest to kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem niewielkich ilości olejków eterycznych (około 10 kropel olejku na wodę). Kąpiel taka powinna trwać około 15-30 minut. Należy poprzedzić ją prysznicem lub zwykłą kąpielą z użyciem normalnych kosmetyków – samą kąpiel aromatyczną należy przeprowadzić bez takich specyfików. Olejek dodany do wody należy dokładnie rozmieszać. Niektóre “szkoły” pozwalają na dodanie do takiej kąpieli niewielkich ilości oleju kokosowego, mleka lub miodu. Po zakończeniu nie należy spłukiwać ciała wodą.
Kompresy aromatyczne – jest to stosowany miejscowo kompres, który przygotowuje się poprzez nasączenie np. ręcznika wodnym “roztworem” olejku. “Roztwór” taki przygotowuje się poprzez dodanie i dokładne wymieszanie 5-10 kropel olejku w połowie szklanki ciepłej wody.
Masaże aromatyczne – są to masaże części bądź całego ciała, wykonywane z wykorzystaniem olejowych roztworów olejków eterycznych. Roztwory te wykonuje się poprzez dodanie (i wymieszanie) 15 do 30 kropel olejku aromatycznego do oleju bazowego np.: oleju z nasion winogron, ze słodkich migdałów, olej z jojoby lub w ostateczności z oliwek. Po masażu należy poczekać w spokoju kilkanaście minut, co pozwoli na wchłonięcie olejku przez skórę. Do masażu wystarczają 1- 2 łyżki stołowe oleju. Nadmiar przygotowanego oleju do masażu można przechowywać w butelce z ciemnego szkła, w chłodnym miejscu - ale nie w lodówce.
Lampy zapachowe – są to podgrzewane naczynia (miski) zawierające wodę, do której dodaje sie 5-10 kropli olejku eterycznego. Ogrzewana woda paruje, a wraz z nią olejek, który oddziałuje na osoby w pomieszczeniu. Ważne jest, aby nie przegrzewać naczynia (temperatura nie powinna przekraczać 55 stopni C). Jeżeli woda wyparuje za szybko wówczas olejek osadzi się na dnie miski i ogrzewany spali się zmieniając swój zapach i działanie.

Olejki służące do aromatoterapeutycznego
leczenia niektórych dolegliwości

Dolegliwości Olejki
bóle głowy, migreny eukaliptusowy, grejfrutowy, lawendowy, geraniowy, miętowy
nadpobudliwość, nadciśnienie, bezsenność melisowy, cytrynowy, lawendowy, pomarańczowy, geraniowy
obniżenie odporności organizmu z drzewka herbacianego,cytrynowy, goździkowy, tymiankowy
lęk, zdenerwowanie, bezsenność lawendowy, melisowy, pomarańczowy, geraniowy, sandałowy
ukąszenia przez owady goździkowy, lawendowy, zdrzewka herbacianego
niskie ciśnienie, senność, ospałość tymiankowy, miętowy, eukaliptusowy, cedrowy, różany
bóle reumatyczne artretyzm mięśniobóle sosnowy, eukaliptusowy, goździkowy, szałwiowy, cynamonowy, rozmarynowy
zaburzenia seksualna, oziębłość rozmarynowy, geraniowy paczulowy
zaburzenia układu krążenia rozmarynowy, sosnowy, lawendowy
łupież suchy geraniowy, sandałowy, lawendowy
infekcje górnych dróg oddechowych, kaszel, angina katar eukaliptusowy, sosnowy, tymiankowy, anyżowy, lawendowy, z drzewka herbacianego, cynamonowy
otyłość, zatrzymywanie wody w organizmie lawendowy, jałowcowy, rozmarynowy, z kopru włoskiego
łojotok, łupież tłusty z drzewka herbacianego, rozmarynowy, cytrynowy,
otyłość, zatrzymywanie wody w organizmie lawendowy, jałowcowy, rozmarynowy, z kopru włoskiego
cellulitis rozmarynowy, paczulowy, grejpfrutowy, geraniowy, z kopru włoskiego


Ostatnia aktualizacja: 2008-10-20


Webmaster Ejsmont Łukasz
© 2005-2017 Farmakognozja Online