Powrót na stronę główną

Rhizoma


Szukaj w serwisie:

Język obsługi bazy:Wypożyczalnia
koncentratorów tlenu

STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Folium Flos Herba Fructus Semen Cortex Radix Rhizoma Varia

Rhizoma znaczy kłącze.

Kłącze jest podziemnym pędem rośliny. Pełni ono funkcje spichrzowe i zawiera wiele substancji potrzebnych roślinie do przetrwania trudnych warunków środowiska. Kłącza uczestniczą w procesie rozmnażania wegetatywnego i są dla wielu roślin (np. paproci) sposobem na przetrwanie zimy. Ze względu na swoje funkcje magazynowe zawierają one wiele substancji, z których część znalazła zastosowanie w lecznictwie.

Budowa zewnętrzna.

Kłącze w przeciwieństwie do korzenia jest zbudowane z węzłów i międzywęźli. Na jego powierzchni występują pączki, z których mogą wyrastać pędy nadziemne. Liście kłączy są z reguły łuskowate, zmarniałe lub też po prostu odpadają, pozostawiając jedynie ślady na powierzchni pędu. Z klaczy wrastają korzenie przybyszowe. Kształty kłączy mogą być bardzo różne np.: owalne, spłaszczone (Rhizoma Calami) czy wrzecionowate (Rhizoma Tormentillae). W przypadku niektórych widać wyraźny podział na międzywęźla (Rhizoma Agropyri).

Przy badaniu budowy anatomicznej kłącza należy zwrócić uwagę na układ tkanek, oraz na występowanie charakterystycznych elementów diagnostycznych np.: ziaren skrobi czy komórek olejkowych.


Ostatnia aktualizacja: 2003-04-10


Webmaster Ejsmont Łukasz | Reklama
©2005-2023 Farmakognozja Online