Powrót na stronę główną

Varia


Szukaj w serwisie:

Język obsługi bazy:Wypożyczalnia
koncentratorów tlenu

STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Folium Flos Herba Fructus Semen Cortex Radix Rhizoma Varia

Phaseoli pericarpium
Owocnia fasoli zwykłej

Zdjęcie surowca nie jest jeszcze przygotowane

 

ang.:  Kidney bean pods without seeds
syn.:  Fructus Phaseoli sine semine
 
Roślina: 
 
Phaseolus vulgaris L.- Fasola zwyczajna
Rodzina:  Fabaceae - strączkowate

Opis surowca: 

Surowiec stanowią wysuszone i pozbawione nasion strąki fasoli zwyczajnej (Phasolus vulgaris) zawierające nie mniej niż 0,01 % kwasów fenolowych w przeliczeniu na kwas kawowy.

Związki czynne: 

Główne substancje czynne to: cholina (amina), aminokwas (np. arginina), kwasy fenolowe oraz związki mineralne, w tym sole K, Na i Cr.
 

Działanie: 

Diureticum, antidiabeticum.
Surowiec stosuje się najczęściej jako lek moczopędny w chorobach układu moczowego - stanach zapalnych nerek i dróg moczowych. Pomocniczo w kamicy nerkowej, szczególnie fosforanowej. Owocnia fasoli ma też zastosowanie jako surowiec przeciwcukrzycowy, gdyż zawarte w nim związki (prawdopodobnie arginina i chrom) nieznacznie obniżają poziom cukru we krwi.
 

Stanowiska: 

Jednoroczna roślina o trójlistkowych liściach. Może występować w odmianie pnącej lub krzaczastej. Białe lub różowe kwiaty. Pochodzi z Ameryki tropikalnej, obecnie uprawiana na całym świecie

Wygląd  zewnętrzny: 

Owocnia ma postać spłaszczonych, skręconych tasiemek, zwężonych na końcach, o długości do 20 cm i szerokości do 2 cm. Na jednym krańcu zachowana szypułka, drugi kraniec zaostrzony. Powierzchnia uwypuklona, barwy brunatnożółtej, wewnętrzna biała, błyszcząca z soczewkowatymi wgłębieniami.

  


Ostatnia aktualizacja: 2020-04-05


Webmaster Ejsmont Łukasz | Reklama
©2005-2023 Farmakognozja Online