Powrót na stronę główną

Cortex


Szukaj w serwisie:

Język obsługi bazy:Wypożyczalnia
koncentratorów tlenu

STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Folium Flos Herba Fructus Semen Cortex Radix Rhizoma Varia

Frangulae Cortex
Kora kruszyny FP X

Cortex Frangulae style=

 

Powiększ zdjęcie Zdjęcie mikroskopowe Rysunki tego surowca
ang.:  Frangula bark
syn.:  Kruszyna
Cortex Rhamni frangulae
 
Roślina: 
 
Rhamnus frangula L. - Kruszyna pospolita Zdjęcia rośliny Zobacz rycinę !!
Rodzina:  Rhamnaceae - Szakłakowate

Opis surowca: 

Surowcem jest kora pochodząca z pni i gałęzi kruszyny pospolitej. Surowiec musi zawierać nie mniej niż 7% antrazwiązków w przeliczeniu na glukofrangulinę A.
Surowiec zbiera się z młodych pni i gałęzi na wiosnę, przed rozwojem liści. Korę suszy się w cieniu, a następnie ogrzewa przez 2 godziny w temperaturze 100 st. C, lub przechowuje co najmniej przez rok od momentu zbioru.

Związki czynne: 

Antrazwiązki a w szczególności: biozydy franguloemodyny oraz ich monozydy. W mniejszych ilościach występują glikozydy fiscjonu, chryzofanolu i emodyny. W śladowych ilościach związki flawonoidowe, saponiny i alkaloidy peptydowe.
 

Działanie: 

Laxantia, cholagoga
Zawarte w surowcu antrazwiązki działają drażniąco na ściany jelit, co pobudza ich ruchy, oraz zwiększa sekrecje płynów do ich światła. Wywołuje to działanie przeczyszczające. Ze względu na czas potrzebny na dotarcie substancji czynnych do jelit, oraz na zajście odpowiednich przemian biochemicznych tych substancji surowiec działa 8-12 godzin od zażycia. Surowiec zwiększa też wydzielanie żółci.
Wskazania: Leczenia zaparć krótkotrwałych.
Uwagi: Nie stosować u kobiet w ciąży, karmiących i u dzieci poniżej 10 roku życia. Nie stosować w stanach zapalnych jelit i przy ich nadwrażliwości. Dłuższe stosowanie (powyżej 2 tygodni) niesie ze sobą ryzyko hipokaliemi i wymaga nadzoru lekarza. U niektórych osób po zażyciu surowca może dojść do bolesnych skurczów jelit.
 

Stanowiska: 

W Polsce roślina pospolita, w szczególności na terenie niżu. Surowiec pochodzi ze stanowisk naturalnych.

Wygląd  zewnętrzny: 

Surowiec ma postać rurek lub rynienek, zewnętrznie szarobrunatny, podłużnie pomarszczony o licznych białawych przetchlinkach. Grubość 0,5-2 mm. Wewnątrz jest czerwonożółty lub czerwonobrunatny, lśniący. Przełom kory żółty, ziarnisty, włóknisty w części wewnętrznej.

Cechy  anatomiczne: 

W przestrzeniach między promieniowych występują włókienka okrysztalone jedyńcami szczawianu wapnia. W miękiszu występują gruzły i ziarna skrobi. Wodorotlenki wybarwiają miękisz korowy i promieni na czerwono.
Proszek z surowca ma barwę żółtawą lub czerwonobrunatną. W proszku można zaobserwować liczne włókna łykowe, często okrysztalone jedyńcami szczawianu wapnia. Widać również czerwonobrunatne fragmenty korka. Komórki miękiszu z gruzłami szczawianu wapnia Wolne gruzły i jedyńce szczawianu wapnia.

  


Ostatnia aktualizacja: 2016-07-14


Webmaster Ejsmont Łukasz | Reklama
©2005-2023 Farmakognozja Online