Powrót na stronę główną

Cortex


Szukaj w serwisie:

Język obsługi bazy:Wypożyczalnia
koncentratorów tlenu

STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Folium Flos Herba Fructus Semen Cortex Radix Rhizoma Varia

Cinchonae cortex
Kora chinowa FP X

Cortex Cinchonae style=

 

Powiększ zdjęcie Zdjęcie mikroskopowe Rysunki tego surowca
ang.:  Cinchona bark
syn.:  Cortex Chinea
 
Roślina: 
 
Cinchona pubescens Vahl. (C.succirubra Pav.) - Chinowiec omszony
C.calisaya Wedd.,
C.ledgeriana Moens ex Trimen
 Zobacz rycinę !!
Rodzina:  Rubiaceae - marzanowate

Opis surowca: 

Surowcem jest kora pochodząca z pni i gałęzi chinowców, zawierająca nie mniej niż 6,5% alkaloidów z których 30% do 60% stanowią alkaloidy typu chininy.

Związki czynne: 

Surowiec zawiera alkaloidy pochodne chinoliny: chininę, chinidynę, cynchoninę i cynchonidynę. Ponadto zawiera garbniki katechinowe i gorzkie glikozydy trójterpenowe. Zawiera także kwasy: chinowy, chinowowy, cyncholowy.
 

Działanie: 

Stomachicum.
Zawarty w surowcu alkaloid chinina ma działanie przeciwmalaryczne. Z tego powodu surowiec ten, jak i sam alkaloid stosowane były w leczeniu malarii. W chwili obecnej, z powodu opracowania skuteczniejszych substancji ich znaczenie w leczeniu tej choroby zmalało. Chinina wykazuje również działanie przeciwbólowe i dość silne - przeciwgorączkowe. Drugi z alkaloidów zawarty w tym surowcu - chinidyna wykazuje działanie przeciwarytmiczne. Przetwory z kory również wykazują takie właściwości, w słabszym jednak stopniu niż same wyizolowane alkaloidy. Surowiec wykorzystuje się jako przemysłowe źródło tych alkaloidów. Wywary z kory, ze względu na ich gorzki smak - zwiększają wydzielanie soku żołądkowego i apetyt. Z tego powodu surowiec traktuje się jako lek wzmacniający. Zawarte w surowcu garbniki nadają wyciągowi z surowca działanie ściągające i przeciwbakteryjne.
Wskazania: Kora i jej przetwory jako leki goryczowe w zaburzeniach łaknienia i u osób z niedostatecznym wydzielaniem soków trawiennych.
 

Stanowiska: 

Występuje w Ameryce Południowej w stanie naturalnym. Odmiany wysoko alkalidowe uprawiane są w Indiach, na Jawie. Surowiec pochodzi z importu.

Wygląd  zewnętrzny: 

Surowiec ma kształt rurek lub rynienek. Grubość kory 2-6 mm. Jego powierzchnia jest szarobrunatna, poprzecznie spękana z ciemnobrązowymi plamami. Wewnątrz surowiec jest ciemnobrunatny lub prążkowany.
Smak intensywnie gorzki.

Cechy  anatomiczne: 

W przekroju surowca widać wydalniki.
W proszku z surowca widać czerwonobrunatne komórki korka oraz grubościenne cygarowate włókna łykowe. Są ziarna skrobi i komórki miękiszu z piaskiem szczawianu wapnia
Pod wpływem HCl włókna cygarowate zabarwiają się na malinowo.

  


Ostatnia aktualizacja: 2016-07-10


Webmaster Ejsmont Łukasz | Reklama
©2005-2023 Farmakognozja Online