STRONA GŁÓWNA
• Wstęp
Reklama: |
Leki roślinne stosowane w schorzeniach kobiecych
Ziołolecznictwo ma bardzo długą tradycję w ginekologii i położnictwie. Pomimo wprowadzenia wielu nowoczesnych preparatów chemicznych, nadal istnieje dużo wskazań do stosowania leków roślinnych w chorobach kobiecych. Problemem może być to, że leki roślinne wymagają często dłuższego okresu stosowania niż leki syntetyczne, dlatego to te drugie wiodą obecnie prym w leczeniu większości dolegliwości, zaliczanych do chorób kobiecych. Niemniej w przypadku niektórych chorób (szczególnie tych o długotrwałym przebiegu) i pacjentek (z przeciwwskazaniami do stosowania leków syntetycznych), leki roślinne nadal odgrywają dużą rolę w postępowaniu terapeutycznym. Do najczęściej występujących schorzeń kobiecych zalicza się:
Zakażenia i zapalenia narządów płciowychNarządy płciowe kobiety, ze względu na swoją budowę i fizjologię, są dość podatne na różnego rodzaju zakażenia i stany zapalne. Zakażenia te mogą być wywołane różnego rodzaju patogenami: bakteriami chorobotwórczymi, wirusami, pierwotniakami i grzybami. Do najczęstszych zakażeń zaliczamy:
We wszystkich przypadkach, oprócz leczenia przyczynowego, zalecane jest leczenie przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. W leczeniu tym stosuje się podmywania, nasiadówki i irygacje z wykorzystaniem surowców roślinnych zawierających:
Najczęściej wykorzystane surowce roślinne:
Lami albi flos - kwiat jasnoty białej Lamium album L. - Jasnota biała (pokrzywa biała) Surowiec zawiera flawonoidy (glikozydy kwercetyny), idydoidy i sekoirydoidy, związki śluzowe, garbniki, kwasy fenolowe. Kwiat jasnoty, dzięki obecności flawonoidów, działa przeciwzapalnie i uszczelniająco na naczynia krwionośne. Pozostałe, zawarte w surowcu grupy substancji czynnych (idydoidy, śluzy i garbniki), również działają przeciwzapalnie. Śluzy dodatkowo powlekająco, a po podaniu doustnym, zwiększają na drodze odruchowej wydzielanie śluzu w oskrzelach i ułatwiają usuwanie zalegającej w nich wydzieliny. Garbniki nadają surowcu działanie przeciwbakteryjne, nasilając też właściwości do hamowania mikrokrwawień. Preparaty roślinne stosowane w zapaleniach narządów płciowych: Bolesne miesiączkowaniaSą to bóle w podbrzuszu i okolicy krzyżowej, występujące na początku miesiączki. Nasilenie objawów jest różne, od dyskomfortu do bólu uniemożliwiającego normalne funkcjonowanie. Jest to dolegliwość występująca u około 40% kobiet, przy czym około 10% odczuwa duże nasilenie dolegliwości. Bolesne miesiączkowanie może mieć podłoże organiczne (zmiany położenia i wady macicy, zwężenia kanału szyjki macicy, mięśniaki macicy, endometrioza) - wtedy stosuje się leczenie przyczynowe. Przyczyną tej dolegliwości mogą być również zaburzenia czynnościowe:
W tych przypadkach stosuje się NLPZ-ty, leki uspokajające, leki hormonalne, betamimetyki, spazmolityki. Nie powinno się jednak stosować kwasu acetylosalicowego (np. Aspiryna), ponieważ może on zwiększyć krwawienie i przedłużyć czas jego trwania. W leczeniu tej dolegliwości stosuje się również leki ziołowe np.: rozkurczowe, czy rzadziej, łagodne leki uspokajające.
Millefolii Herba - Ziele krwawnika FP XI
Roślina: Achillea millefolium L. - Krwawnik pospolity Zawiera olejek: chamazulen, pinen, tujon, borneol, kariofylen. Pozostałe substancje czynne to proazuleny i substancje gorzkie , flawonoidy i garbniki. Chamazulen obecny w olejku warunkuje działanie przeciwzapalne surowca. Olejek wykazuje ponadto działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Obecność goryczy pobudza łaknienie i zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. Garbniki działają ściągająco. Zaobserwowano także działanie rozkurczające na mięśnie gładkie. Składniki olejku mogą powodować zmniejszenie bólu spowodowanego skurczem jelit. Więcej o surowcu znajdziesz w monografii: Millefolii Herba. Nadmierne krwawienia miesiączkoweDolegliwości te polegają na obfitych i przedłużających się krwawieniach miesięcznych oraz cyklach krótszych niż 24 dni. Zaburzenia te mogą wystąpić pod wpływem różnych czynników np. psychogennych, czy warunków środowiskowych. Przyczynami nadmiernych krwawień mogą być:
W związku z licznymi przyczynami (niektórymi bardzo groźnymi) nadmiernych krwawień miesięcznych, należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny i metody leczenia, jeżeli takowe jest konieczne. Surowce roślinne stosowane w obfitych miesiączkach:
Anserini herba - ziele pięciornika gęsiego Potentilla anserina L - pięciornik gęsi Związki czynne zawarte w surowcu to garbniki, flawonoidy, kumaryny. W mniejszych ilościach kwasy organiczne i związki goryczowe. Surowiec, dzięki obecności garbników, wykazuje działanie ściągające i przeciwzapalne. Pobudza również wydzielanie żółci i soku żołądkowego. Polygoni hydropiperis herba - ziele rdestu ostrogorzkiego FP VI Polygonum hydropiper - rdest ostrogorzki Zawiera związki flawonoidy: glikozydy kwercetyny - rutozyd. Zawiera także garbniki, kwasy fenolowe i olejek eteryczny, w którym występują aldehydy seskwiterpenowe o ostrym smaku i zapachu. Wyciągi alkoholowe z surowca posiadają właściwość hamowania niezbyt obfitych krwotoków wewnętrznych. Powodują nieznaczne podwyższenie krzepliwości krwi i obniżenie ciśnienia krwi. Stosowane są do hamowania zbyt długotrwałych i obfitych miesiączek. Zawarty w surowcu rutozyd zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych. Wyciągi wodne, ze względu na większą zawartość garbników, działają głównie ściągająco i przeciwbakteryjnie. Więcej o surowcu znajdziesz w monografii: Polygoni hydropiperis herba. Erigeronis canadensis herba - ziele przymiotła kanadyjskiego
Erigeron canadensis - przymiotno kanadyjskie Surowiec zawiera garbniki, flawonoidy, olejek eteryczny, polisacharydy. Zawarte w zielu przymiotna garbniki działają przeciwkrwotocznie i przeciwbiegunkowo. Mają również działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Zawarte w surowcu polisacharydy wykazują działanie przeciwpłytkowe. Ziele przymiotna kanadyjskiego jest stosowane jako środek hamujący krwawienie. Viburni opuli cortex - kora kaliny koralowej Viburnum opulus - kalina koralowa Surowiec zawiera garbniki, triterpeny, fitosterole i olejek eteryczny. Zawiera też kumaryny, w tym skopoletynę, której przypisuje się prawdopodobne działanie rozkurczowe. Surowiec obniża napięcie mięśni gładkich macicy. Działa przeciwkrwotocznie na narządy rodne. Bursae pastoris herba - ziele tasznika pospolitego Capsella bursa-pastoris - tasznik pospolity Surowiec zawiera flawonoidy (rutyna, diosmina, hesperydyna), aminokwasy, monoterpeny i garbniki. Wyciągi ze świeżego surowca zmniejszają krwawienie z dróg rodnych i moczowych oraz z przewodu pokarmowego. Zwiększają również nieznacznie napięcie mięśni macicy. Surowiec jest stosowany w leczeniu nadmiernych krwawień w trakcie miesiączki, rzadziej w leczeniu biegunek i stanach zapalnych pęcherza. Jest też wykorzystywany pomocniczo w leczeniu PMS. Stan napięcia przedmiesiączkowego (PMS - premenstrual tension syndrome)Jest to zespół psychicznych, emocjonalnych i somatycznych objawów jakie pojawiają się u kobiet w okresie poprzedzającym miesiączkę i ustępują po jej pojawianiu się. Mają one różną postać i nasilenie. Można wyróżnić tu objawy ginekologiczne, np. tkliwość piersi, czy ich samoistny ból (mastopatia), psychologiczne - stany depresyjne lub nadmierna drażliwość, neurologiczne - bóle głowy, migreny. U niektórych pacjentek obserwuje się również zmiany dermatologiczne np. trądzik. Do częstych dolegliwości zalicza się też bóle np. w okolicy krzyża, podbrzuszu lub w pachwinach. PMS związany jest najprawdopodobniej ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety w trakcie cyklu miesiączkowego, ale ich dokładny mechanizm i przyczyny nie są w pełni znane. Niektóre z badań wskazują, że jedną z przyczyn może być osłabienie reakcji organizmu na serotoninę. W leczeniu tej dolegliwości stosuje się klika surowców roślinnych Zaliczyć do nich można:
Zastosowanie mają tu również surowce roślinne, działające bezpośrednio na niektóre objawy tej dolegliwości np.: zioła o działaniu uspokajającym i rozkurczowym. Agni casti fructus - owoc niepokalanka FP XI
Vitex agnus-castagnus L. - niepokalanek pieprzowy (pospolity) Surowiec zawiera diterpeny oraz irydoidy glikozydowe : agnuzyd, aukubinę. Ponadto flawonoidy lipofilnę np.: kastycyna, olej tłusty i olejek eteryczny. Zawarte w wyciągu z surowca diterpeny (łącząc się z receptorami dopaminowymi typu D2 ,przez co wykazują aktywność dopaminergiczną) hamują wydzielanie prolaktyny, której nadmiar jest jedną z przyczyn zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Substancje zawarte w niepokalanku powodują również zwiększenie wytwarzania hormonu lutenizującego i hamowanie uwalniania foliotropiny. Lycopi herba - ziele karbińca FP XI
Lycopus europeaus - karbieniec europejski Surowiec zawiera fenolokwasy (pochodne kwasu hydroksycynamonowego - którym przypisuje się główne właściwości farmakologiczne surowca), flawonoidy, garbniki, diterpeny i niewielkie ilości oleju eterycznego. Ziele karbieńca stosowane jest w leczeniu nadczynności tarczycy jako surowiec antytyreotropowy. Ze względu na hamowanie wydzielania prolaktyny, stosowany jest również w łagodzeniu bolesności piersi - również w przebiegu PMS. Zaburzenia okresu przekwitaniaMenopauza jest naturalnym procesem biologicznym, podczas którego, w wyniku osłabienia funkcji hormonalnej jajników, dochodzi do ustania menstruacji. Jest okresem przejściowym od okresu rozrodczego do okresu starości. Okres menopauzy przypada zwykle pomiędzy 45 a 55 rokiem życia kobiety. W wyniku nasilającego się niedoboru hormonów jajnikowych dochodzi do wystąpienia szeregu dolegliwości, które mogą w znaczny sposób zmniejszać komfort życia i zakłócać funkcjonowanie kobiety w tym okresie. Fitoestrogeny są to substancje pochodzenia roślinnego, które z racji swojej budowy chemicznej, wykazują w organizmie ludzkim działania podobne do estrogenu. Związki te mogą mieć budowę steroidową lub izoflawonoidową. Zaliczamy je wtedy odpowiednio do:
Do najsilniejszych izoflawonów o takim działaniu zaliczamy genisteinę, daidzeinę i ich glikozydy.
Wykazano, że stosowanie izoflawonoidów o działaniu fitoestrogenów pozwala na zachamowanie rozwoju chorób układu krążenia (działanie przeciwmiażdżycowe, poprawa elastyczności naczyń), zmniejsza rozwój chorób nowotworowych, oraz spowalnia rozwój osteoporozy. Surowce roślinne stosowane w łagodzeniu objawów przekwitania:
Cimicifugae rhizoma et radix - kłącza pluskwicy FP XI Cimicifuga racemosa - pluskwica groniasta Związki czynne to glikozydy triterpenowe np.: akteina, cimigenol. Fitosterole i kwasy tłuszczowe. Wyciągi z cimicifugi działają dzięki obecności glikozydów triterpenowych o właściwościach zbliżonych do estrogenów. Skutecznie łagodzą uciążliwe objawy menopauzy - uderzenia gorąca, pocenie się, bóle głowy. Pacjentki odczuwają poprawę po około 5-6 tygodniach stosowania. Więcej o surowcu znajdziesz w monografii: Cimicifugae rhizoma et radix. Sojae semen - Nasienie soi Glycine max - Soja warzywna Surowiec zawiera saponiny, izoflawony (genisteina, daidzeina i glyceteina), inchibitory proteazy. Ponadto dużą wartość odżywczą mają zawarte w surowcu olej (duża zawartość kwasów nienasyconych) oraz białka.
Zawarte w soi izoflawonoidy łączą się z receptorami estrogenowymi w organizmie kobiety, dzięki czemu łagodzą dolegliwości związane z okresem przekwitania. Zmniejszają psychiczne i wegetatywne dolegliwości związane ze spadkiem poziomu estrogenów w tkankach.
Surowiec zawiera również saponiny, które wywierają korzystny wpływ na poziom cholesterolu we krwi. Radix Puerariae - korzeń kudzu FP FP XI
Pueraria lobata - kudzu (Ołownik łatkowaty) Surowiec zawiera izoflawanoidy, spośród których zidentyfikowano między innymi puerarynę i daidzinę. Roślina jest wykorzystywana w tradycyjnej medycynie chińskiej. Ma bardzo szeroki zakres wskazań: od przeziębienia, poprzez nieżyt żołądka, aż po leczenie dusznicy bolesnej. Surowiec jest również stosowany tradycyjnie do leczenia osób w starszym wieku - w tym kobiet w okresie menopauzy. Badania potwierdziły działanie przeciwgorączkowe surowca, prowadzi się również doświadczenia mające potwierdzić skuteczność zastosowania tego surowca w leczeniu choroby alkoholowej. mgr farmacji Łukasz Ejsmont |