Powrót na stronę główną

Flos


Szukaj w serwisie:

Język obsługi bazy:Wypożyczalnia
koncentratorów tlenu

STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Folium Flos Herba Fructus Semen Cortex Radix Rhizoma Varia

Lupuli flos
Szyszka chmielu FP XI

Lupuli flos style=

 

Powiększ zdjęcie
ang.:  Hop strobile
syn.:  Lupuli strobili
 
Roślina: 
 
Humulus lupulus L. - Chmiel zwyczajny
Rodzina:  Cannabaceae - Konopiowate

Opis surowca: 

Surowcem są wysuszone, najczęściej całe, żeńskie kwiatostany chmielu zwyczajnego. Surowiec ten musi zawierać nie mniej niż 25% substancji ekstrahowalnych etanolem (70% v/v). Szyszki chmielu zbiera się w początkowym okresie dojrzewania, a następnie suszy w zacienionym i przewiewnym miejscu.

Związki czynne: 

Surowiec zawiera około 2 % olejku eterycznego. Jego głównymi składnikami są terpeny i seskwiterpeny: humulen (do 50% olejku), mircen (do 25%) i farnezen (10%). Oprócz tego w surowcu występują duże ilości związków żywicowych zawierających kwasy goryczowe - głównie humulon i lupolon. Składniki żywicy są jednak mało trwałe i szybko przechodzą w nieaktywne farmakologicznie substancje. W surowcu występują również pewne ilości flawonoidów i garbników.
 

Działanie: 

Sedativum, stomachicum.
Surowiec ma działanie uspokajające na ośrodkowy układ nerwowy. Kiedyś twierdzono, że widoczne jest szczególnie w sferze płciowej (patrz dział. estrogenne). Substancje goryczowe zawarte w surowcu pobudzają czynność wydzielniczą żołądka. Wyciągi z chmielu działają również spazmolitycznie na mięśniówkę przewodu pokarmowego. Zawarte w surowcu substancje mają ponadto słabe działanie przeciwbakteryjne. Chmiel i jego wyciągi wykazują pewne działania estrogenne - nie jest to jednak w pełni potwierdzone. Niektóre źródła zalecają jednak stosowanie chmielu w klimakterium i nadmiernej pobudliwości płciowej.
Wskazania: W stanach niepokoju, w trudnościach w zasypianiu i nadmiernej pobudliwości w zaburzeniach nerwowych okresu przekwitania. W zaburzeniach trawienia w celu zwiększenia apetytu, oraz przy wzdęciach i nadmiernej fermentacji jelitowej.
 

Stanowiska: 

Chmiel występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Występuje też w Polsce Naturalne siedliska to wilgotne zarośla i brzegi rzek. Roślina ta jest uprawiana do celów przemysłowych - produkcja piwa. Polska to 5 na świecie producent chmielu.

Wygląd  zewnętrzny: 

Surowiec ma jajowaty, szyszkowaty kształt. Długość kwiatostanu to 2-5 centymetrów, barwa zielono - żółtawa. Kwiatostan złożony jest z licznych owalnych i zachodzących na siebie przysadek. Zalążnia i nasada podkwiatków pokryte są małymi pomarańczowymi gruczołami.
Smak gorzki. Zapach swoisty, aromatyczny

  


Ostatnia aktualizacja: 2020-06-24


Webmaster Ejsmont Łukasz | Reklama
©2005-2023 Farmakognozja Online