Powrót na stronę główną

Flos


Szukaj w serwisie:

Język obsługi bazy:Wypożyczalnia
koncentratorów tlenu

STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Folium Flos Herba Fructus Semen Cortex Radix Rhizoma Varia

Calendulae flos
Kwiat nagietka FP X

Anthodium Calendulae style=

 

Powiększ zdjęcie
ang.:  Calendula flower
syn.:  Anthodium Calendulae - Koszyczek nagietka (nazwa według FP VI)
 
Roślina: 
 
Calendula officinalis - Nagietek lekarski Zdjęcia rośliny Zobacz rycinę !!
Rodzina:  Asteraceae (Compositae) - astrowate (złożone)

Opis surowca: 

Surowcem są całe lub pocięte, wysuszone i oddzielone od osadnika kwiaty nagietka lekarskiego. Surowiec musi zawierać nie mniej niż 0,4% flawonoidów w przeliczeniu na hiperozyd. Wcześniej w polskich farmakopeach opisywany był surowiec Calendulae antchodium - Koszyczek nagietka, który stanowiły osadniki razem z kwiatami.

Związki czynne: 

Zawiera: saponozydy trójterpentynowe (pochodne kw. oleannolowego), alkohole trójterpentynowe (arnidiol, kalenduladiol), seskwiterpenową gorycz (kalendyna). Oprócz tego: flawonoidy, związki poliacetylenowe, karotenoidy, sterole i śladowe ilości olejków eterycznych.
 

Działanie: 

Antiphlogisticum, stimulans, spasmolyticum, advulnans.
Surowiec ma działanie przeciwzapalne ponieważ zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń włosowatych. Ma także słabe właściwości antybiotyczne. Kwiat nagietka posiada działanie przeciwskurczowe na przewód pokarmowy i drogi żółciowe. Stosowane zewnętrznie wyciągi oprócz działania przeciwzapalnego i antybiotycznego przyspieszają gojenie ran. Niektóre badania wskazują, że związki zawarte w surowcu posiadają zdolność wiązania niektórych endogennych toksyn i ułatwiają ich wydalanie. Ponadto wzmacniają siły obronne organizmu.
Wskazania: Wyciągi z surowca stosuje się głównie zewnętrznie w stanach zapalnych błon śluzowych jamy ustnej, pochwy oraz odbytu. Stosowane są również w leczeniu oparzeń, uszkodzeń naskórka i czyrakach.
Surowiec jest rzadko stosowany wewnętrznie - pomocniczo w leczeniu stanów zapalnych przewodu pokarmowego oraz jako słaby środek rozkurczowy i żółciopędny.
Uwagi: Nie stosować u osób uczulonych na rośliny z rodziny Asteraceae.
 

Stanowiska: 

Roślina występuje w regionie Morza Śródziemnego. W Polsce rzadko rośnie w stanie naturalnym, ale jest pospolicie hodowana.

Wygląd  zewnętrzny: 

W surowcu znajdują się głównie kwiaty języczkowate, pomarańczowożółte (15-20 mm), wydłużone, u szczytu zwężone, zakończone trzema ząbkami. W dolnej części korona jest nieco wygięta. W surowcu występują również kwiaty rurkowate o 5-płatkowej koronie i mają 5 mm długości.
Smak gorzki, nieco cierpki.

Cechy  anatomiczne: 

W preparacie widoczne są fragmenty korony z komórkami zawierającymi żółte kropelki oleju. Widać również anomoctyczne aparaty szparkowe. Niektóre komórki zawierają małe gruzły szczawianu wapna. Widać też wielokomórkowe włoski okrywowe i włoski wydzielnicze o dużej, dwurzędowej, wielokomórkowej główce. Obserwuje się kuliste ziarna pyłku.

  


Ostatnia aktualizacja: 2016-05-28


Webmaster Ejsmont Łukasz | Reklama
©2005-2023 Farmakognozja Online