Powrót na stronę główną

Flos


Szukaj w serwisie:

Język obsługi bazy:Wypożyczalnia
koncentratorów tlenu

STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Folium Flos Herba Fructus Semen Cortex Radix Rhizoma Varia

Sambuci flos
Kwiat bzu czarnego FP X

Flos Sambuci style=

 

Powiększ zdjęcie
ang.:  Alder flower
 
Roślina: 
 
Sambucus nigra L. - Bez czarny Zdjęcia rośliny Zobacz rycinę !!
Rodzina:  Caprifoliaceae - przewiertniowate

Opis surowca: 

Surowcem są wysuszone kwiaty bzu czarnego. Surowiec musi zawierać nie mniej niż 0,8% flawonoidów w przeliczeniu na izokwercytozyd. Surowiec uzyskuje się poprzez osmykanie zebranych na początku kwitnienia, a następnie wysuszonych w cieniu i przewiewie całych kwiatostanów bzu czarnego.

Związki czynne: 

Surowiec zawiera flawonoidy, glikozydy kwercetyny i kemferolu, rutynę oraz kwasy fenolowe, trójterpeny i sterole, oraz mniejsze ilości garbników i olejku eterycznego.
 

Działanie: 

Antipyreticum, diureticum, vasotonicum.
Surowiec wykazuje dzałanie napotne, które wywołane jest pobudzeniem ośrodka odpowiedzialnego za obniżenie temperatury ciała i wydzielanie potu. Ma także właściwości moczopędne, związane z obecnością flawonoidów. Surowiec powoduje zwiększenie elastyczności ścian naczyń włosowatych i zmniejszenie ich przepuszczalności. Jest to działanie charakterystyczne dla związków z grupy witaminy P, której przedstawicielem jest występująca w surowcu rutyna.
Wskazania:W przeziębieniach z podwyższoną temperaturą ciała.
 

Stanowiska: 

W Polsce bez czarny jest pospolitą rośliną występującą w zaroślach i na brzegach lasów. Surowiec zbiera się ze stanu naturalnego.

Wygląd  zewnętrzny: 

Kwiaty są obupłciowe o budowie promienistej (średnica 4-7mm ). Ich kielich jest zielonawy o pięciu działkach, korona żółtawa lub szarobiała złożona z pięciu niemal eliptycznych płatków. Pięć pręcików międzyległych z płatkami korony. Pylniki są żółte, eliptyczne.
Zapach surowca swoisty, smak śluzowato słodkawy.

Cechy  anatomiczne: 

W sproszkowanym surowcu, pod mikroskopem widoczne są liczne ziarna pyłku o drobnokropkowanej egzemie oraz komórki skórki kielicha z perełkowatymi zgrubieniami. Występują również falistościenne komórki skórki płatków korony oraz fragmenty korony z licznymi małymi kroplami olejku. Widać też piasek szczawianu wapnia.

  


Ostatnia aktualizacja: 2016-05-28


Webmaster Ejsmont Łukasz | Reklama
©2005-2023 Farmakognozja Online