Powrót na stronę główną

Folium


Szukaj w serwisie:

Język obsługi bazy:Wypożyczalnia
koncentratorów tlenu

STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Folium Flos Herba Fructus Semen Cortex Radix Rhizoma Varia

Menyanthidis trifoliatae folium
Liść bobrka FP X

Folium Menyanthidis style=

 

Powiększ zdjęcie Zdjęcie mikroskopowe Rysunki tego surowca
ang.:  Bogbean leaf
syn.:  Folium Trifolii fibrini
 
Roślina: 
 
Menyanthes trifoliata - Bobrek trójlistkowy Zdjęcia rośliny Zobacz rycinę !!
Rodzina:  Menyanthaceae - bobrkowate

Opis surowca: 

Surowcem są całe lub rozdrobnione, wysuszone liście liście bobrka trójlistkowego. Surowiec musi mieć wskaźnik goryczy nie mniejszy niż 3000. Liście zbiera się w okresie tworzenia kwiatostanów lub na początku kwitnienia.

Związki czynne: 

Zawiera glikozydy irydoidowe i sekoirydoidowe: loganinę, foliamentynę, mentafolinę, swerozyd. Ponadto garbniki 7% i kwasy fenolowe.
 

Działanie: 

Amarum, stomachicum, tonicum.
Surowiec ten zalicza się do surowców szczerogorzkich - amara pura. Substancje goryczowe w nim zawarte podrażniają receptory smaku i z udziałem OUN-u pobudzają czynność wydzielniczą gruczołów ślinowych oraz żołądka. Zaobserwowano, że środki goryczowe działają silniej u ludzi chorych, u których procesy trawienia nie przebiegają w pełni prawidłowo. Substancje goryczowe działają na żołądek również w sposób pośredni, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych śluzówki żołądka i pobudzenie jego perystaltyki. Liściom bobrka przypisuje się również wpływ na ogólną przemianę materii, co związane jest ze znaczną zawartością jodu. Posiadają także słabe działanie uspokajające. Surowiec jest z reguły stosowany w mieszankach ziołowych.
Wskazania:Dolegliwości trawienne spowodowane brakiem łaknienia, zanikowy nieżyty żołądka.
Uwagi: Nie stosować u osób z nadkwaśnością i chorobą wrzodową żołądka. Duże dawki mogą wywołać podrażnienie błony śluzowej żołądka, nudności i wymioty.
 

Stanowiska: 

Roślina występuje w strefie klimatu umiarkowanego na półkuli północnej. W Polsce występuje na bagnach i podmokłych łąkach. Ze względu na zniszczenie tych naturalnych siedlisk bobrek stał się dzisiaj rośliną rzadko spotykaną. Surowiec pochodzi ze stanowisk naturalnych.

Wygląd  zewnętrzny: 

Liść jest ogonkowy, złożonym z trzech listków. Są one eliptyczne, krótkoogonkowe lub siedzące. Ich blaszka liściowa jest matowa, całobrzega lub lekko karbowany.
Smak bardzo gorzki (gorycz 300). Zapach mentolowy (słaby).

Cechy  anatomiczne: 

Liść ma budowę bifacjalną. Miękisz palisadowy przechodzi w powietrzny miękisz gąbczasty. W śródliściu mogą występować jedyńce szczawianu wapnia. Czasem spotyka się wielokomórkowe włoski (na młodych liściach.)

  


Ostatnia aktualizacja: 2016-05-20


Webmaster Ejsmont Łukasz | Reklama
©2005-2023 Farmakognozja Online