Powrót na stronę główną

Folium


Szukaj w serwisie:

Język obsługi bazy:Wypożyczalnia
koncentratorów tlenu

STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Folium Flos Herba Fructus Semen Cortex Radix Rhizoma Varia

Vitis idaeae folium
Liść brusznicy FP VI

Folium Vitis idaeae style=

 

Powiększ zdjęcie
ang.:  Alpine cranberry
 
Roślina: 
 
Vaccinium vitis idaea L. - Borówka brusznica Zdjęcia rośliny Zobacz rycinę !!
Rodzina:  Ericaceae - wrzosowate

Opis surowca: 

Surowcem są liście zebrane późną jesienią, zawierające nie mniej niż 4% arbutyny.

Związki czynne: 

Zawiera glikozydy fenolowe w ilości 5-7% : arbutyna, 6-acetyloarbutyna (pirozyt). Zawiera także hydrochinon, garbniki katechinowe (10%), flawonoidy i trójterpeny - kwas ursulowy. Witaminy.
 

Działanie: 

Urodesinficiens, antiphlogisticum, adstringens, diureticum.
Jest stosowany jako surowiec dezynfekujący drogi moczowe. Ma o połowę słabsze działanie niż mącznica lekarska. Stosowany jest jako środek odkażający drogi moczowe. Działanie to jest związane z obecnością w surowcu glikozydów fenolowych, które hydrolizują w moczu i uwalniają hydrochinon - związek o działaniu przeciwbakteryjnym. Hydroliza arbutyny występuje tylko w zasadowym środowisku moczu - powyżej 7,5 pH. Takie podwyższone pH jest najczęściej wywołane obecnością bakterii w drogach moczowych. Surowiec w nieznacznym stopniu zwiększa ilość wydalanego moczu. Liście borówki brusznicy zawierają również małą ilość garbników i wykazują słabe działanie ściągające.
Wskazania: Zakażenia dróg moczowych szczególnie u młodzieży i osób starszych, źle znoszących długotrwałą antybiotykoterapię. Pomocniczo w zachowawczym leczeniu kamicy moczanowej. Surowiec hamuje w pewnym stopniu rozwój bakterii w przewodzie pokarmowym, co prowadzi do zmniejszenia stanów zapalnych. Działanie ściągające ze względu na małą zawartość garbników jest słabe.
Uwagi: Podczas stosowania surowca powinien być utrzymywany zasadowy odczyn moczu pH = 7,0 – 7,8. Długotrwałe stosowanie surowca może prowadzić do wystąpienia objawów przewlekłego zatrucia hydrochinonem. Jednorazowo podane duże dawki wyciągu mogą podrażniać żołądek (garbniki).
 

Stanowiska: 

Roślina występuje w strefie klimatu umiarkowanego na naszej półkuli. W Polsce jest powszechna w lasach iglastych. Surowiec zbiera się ze stanu naturalnego.

Wygląd  zewnętrzny: 

Liść jest eliptyczny lub odwrotnie jajowaty, w nasadzie klinowato zwężony. Posiada krótki ogonek. Blaszka liściowa jest skórzasta, a jej brzegi są podwinięte. Górna powierzchnia liścia jest ciemnozielona, błyszcząca. Dolna jest jaśniejsza, matowa i brunatno punktowana.

Cechy  anatomiczne: 

Liść ma budowę bifacjalną. Komórki skórki są faliste. Aparaty szparkowe występują tylko na dolnej powierzchni liścia. Na skórce górnej występują włoski jednokomórkowe. Na dolnej powierzchni liścia widoczne są charakterystyczne wielokomórkowe włoski gruczołowe - maczugowate.

  


Ostatnia aktualizacja: 2010-02-18


Webmaster Ejsmont Łukasz | Reklama
©2005-2023 Farmakognozja Online