Powrót na stronę główną

Folium


Szukaj w serwisie:

Język obsługi bazy:Wypożyczalnia
koncentratorów tlenu

STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Folium Flos Herba Fructus Semen Cortex Radix Rhizoma Varia

Uvae ursi folium
Liść mącznicy FP X

Folium Uvae ursi style=

 

Powiększ zdjęcie Zdjęcie mikroskopowe Rysunki tego surowca
ang.:  Bearberry leaf
 
Roślina: 
 
Arctostaphylos uva ursi Sprengel- Mącznica lekarska Zdjęcia rośliny Zobacz rycinę !!
Rodzina:  Ericaceae - wrzosowate

Opis surowca: 

Surowcem są całe lub pocięte liście mącznicy lekarskiej. Muszą one zawierać nie mniej niż 7% arbutyny. Surowiec zbiera się późną jesienią, suszy w cieniu i w przewiewie lub w suszarniach w temperaturze do 30oC.

Związki czynne: 

Glikozydy fenolowe: arbutyna i metyloarbutyna. Oprócz tego garbniki hydrolizujące, flawonoidy, trójterpeny, kwasy fenolowe.
 

Działanie: 

Urodesinficiens, adstringens, diureticum.
Stosowany jest jako środek odkażający drogi moczowe. Działanie to jest związane z obecnością w surowcu glikozydów fenolowych, które hydrolizują w moczu i uwalniają hydrochinon - związek o działaniu przeciwbakteryjnym. Hydroliza arbutyny występuje tylko w zasadowym środowisku moczu - powyżej 7,5 pH. Takie podwyższone pH jest najczęściej wywołane obecnością bakterii w drogach moczowych. Surowiec w nieznacznym stopniu zwiększa ilość wydalanego moczu. Liście mącznicy zawierają również pewną ilość garbników, w związku z tym obserwuje się także pewne działania związane z ich obecnością w surowcu.
Wskazania: Zakażenia dróg moczowych szczególnie u młodzieży i osób starszych, źle znoszących długotrwałą antybiotykoterapię. Pomocniczo w zachowawczym leczeniu kamicy moczanowej.
Uwagi: Podczas stosowania surowca powinien być utrzymywany zasadowy odczyn moczu pH = 7,0 – 7,8. Długotrwałe stosowanie surowca może prowadzić do wystąpienia objawów przewlekłego zatrucia hydrochinonem. Jednorazowo podane duże dawki wyciągu mogą podrażniać żołądek (garbniki).
 

Stanowiska: 

Mącznica rośnie na stanowiskach naturalnych i jest pod częściową ochroną.

Wygląd  zewnętrzny: 

Górna część liścia jest ciemnozielona i błyszcząca. Dolna powierzchnia liścia jest jaśniejsza. Kształt liścia łopatkowaty lub odwrotnie jajowaty. Długość do około 3 cm. Powierzchnia blaszki jest skórzasta, siatkowato unerwiona, nerw główny rynienkowato wgłębiony. Na górnej powierzchni widać ziarniste uwypuklenia. Młode liście mają owłosione brzegi. Stare liście są gładkie,nieowłosione.

Cechy  anatomiczne: 

Budowa liścia jest bifacjalna. Na powierzchni liścia widoczne są prostopadłościenne komórki powleczone grubym naskórkiem. Aparaty szparkowe anomocytyczne. W liściu występują jedyńce szczawianu wapnia.

  


Ostatnia aktualizacja: 2016-05-20


Webmaster Ejsmont Łukasz | Reklama
©2005-2023 Farmakognozja Online