Powrót na stronę główną

Fructus


Szukaj w serwisie:

Język obsługi bazy:



Wypożyczalnia
koncentratorów tlenu

STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Folium Flos Herba Fructus Semen Cortex Radix Rhizoma Varia

Schizandrae chinensis fructus
Owoc cytryńca chińskiego FP XI

Schizandrae chinensis fructus style=

 

Powiększ zdjęcie
ang.:  Schizandra fruit
 
Roślina: 
 
Schizandra chinensis - cytryniec chiński  
Rodzina:  Schisandraceae - Cytryńcowate

Opis surowca: 

Surowcem są całe, wysuszone lub poddane działaniu pary wodnej i wysuszone, dojrzałe owoce cytryńca chińskiego, zawierające nie mniej niż 0,4 % schizandryny.

Związki czynne: 

Głównymi związkami biologicznie czynnymi owoców cytryńca są lignany, pochodne dibenzocyklooktadienu, głównie schizandryny. Surowiec zawiera do 30 % kwasów tłuszczowych (głównie kwas linolowy), duże ilości witaminy C oraz w mniejszych ilościach witaminę E. Około 15 % masy surowca stanowią kwasy organiczne, głównie cytrynowy, jabłkowy i winny. Stwierdza się również obecność olejku eterycznego.
 

Działanie: 

Toncum, hepatoprotectivum.
Zgodnie ze wskazaniami tradycyjnej medycyny chińskiej, cytryniec uznawany jest za surowiec adaptogenny pozwalający na lepsze dostosowanie się organizmu do warunków stresowych. Poprawia funkcje poznawcze, pamięć i koncentrację. Niektóre badania sugerują potencjalnie korzystne działanie w przypadku osób chorych na Alzheimera. Uznaje się, że za te działania odpowiadają zawarte w surowcu schizandryny. Lignany wykazują również działanie hepatoprotekcyjne, poprzez zwiększenie poziomu glutationu - ważnego antyoksydantu wykorzystanego w komórkach wątroby. Stwierdzono, że substancje zawarte w cytryńcu nasilają aktywność enzymów antyoksydacyjnych - dlatego surowiec ten zaliczany jest do "wymiataczy" wolnych rodników. Istnieją też badania wskazujące na działanie przeciwnowotworowe wyciągów z cytryńca. Do tradycyjnych zastosowań surowca, potwierdzonych współczesnymi badaniami należy zapobieganie chorób układu sercowo-naczyniowego. Wyciągi z cytryńca normalizują ciśnienie krwi i chronią komórki serca przed stresem oksydacyjnym, oraz zmniejszają powstawanie uszkodzeń, będących skutkiem niedotlenienia komórek mięśnia sercowego.
Ciąża: surowiec jest niewskazany u kobiet w ciąży. Istnieją doniesienia, że może on prowadzić do skurczów macicy i poronienia
 

Stanowiska: 

Jest to dwupienne pnącze. Jego naturalne siedliska to tereny górskie Dalekiego Wschodu. Głównie Rosja, Korea, Japonia i Chiny. Występuje również w Europie gdzie jest uprawiana jako roślina ozdobna.

Wygląd  zewnętrzny: 

Owoce cytryńca to jagody o kształcie zbliżonym do kulistego. Mają średnicę około 8 mm. Powierzchnia silnie pomarszczonej owocni przybiera kolor od czerwonej po prawie czarną, czasem pokrytą białawym nalotem. W środku znajdują się 1-2 żółtobrunatne błyszczące nasiona, pokryte cienką powłoką nasienną.

Cechy  anatomiczne: 

W sproszkowanym surowcu widoczne są czerwonobrunatne fragmenty owocni zbudowane z jednej warstwy cienkościennych komórek z nielicznym komórkami olejowymi i kilkoma warstwami jajowatych, spłaszczonych komórek śródnocni. Widoczne są również fragmenty powłoki nasiennej złożonej z grubościennych drobnojamkowatych sklereid.

  


Ostatnia aktualizacja: 2020-10-15


Webmaster Ejsmont Łukasz | Reklama
©2005-2023 Farmakognozja Online