ALKALOIDY

 


Szukaj w serwisie:


STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Ajmalina

Ajmalina

Rozmiar: 2517 bajtów

Pomimo że jest najważniejszym alkaloidem grupy ibogatyny, różni się w swojej budowie od pozostałych przedstawicieli tej grupy. Występuje między innymi w korzeniu Rauwolfi żmijowatej.

Ajmalina hamuje czynności układu bodźcoprzewodzącego serca nie wpływając przy tym na kurczliwość samego mięśnia sercowego. W lecznictwie znalazła zastosowanie jako lek przeciwarytmiczny. Nie wykazuje właściwości hipotensyjnych. Charakteryzuje się krótkim działaniem (do 1,5 godziny). Stosowna jest najczęściej w migotaniu przedsionków z szybką czynnością komór. Jest podawana najczęściej w postaci wlewu dożylnego ze względu na trudności w osiągnięciu stężenia terapeutycznego przy podawaniu doustnie.

Dawkowanie:
Do 1 mg/kg masy ciała.

Surowce

Radix Rauvolfiae - Korzeń rauwolfii

Roślina: Rauvolfia serpentina - Rauwolfia żmijasta
Rodzina: Apocynaceae - Toinowate

Rauvolfia serpentina
Zródło zdjęcia: www.awl.ch/heilpflanzen

Jest to roślina pochodząca z Azji (z rejonów tropikalnych). Jej korzeń (głownie jego kora) zawiera od 0,8 do 1,3 % alkaloidów indolowych. Są to przede wszystkim rezerpina, dezrezerpina, johimbina i ajmalina. Do celów farmaceutycznych wykorzystuje się również kilka innych gatunków Rauwolfii. Surowiec wykazuje działanie uspokajające i hipotensyjne.


Ostatnia aktualizacja: 2011-01-31


Webmaster Ejsmont Łukasz
© 2009-2023 Farmakognozja Online