ALKALOIDY

 


Szukaj w serwisie:


Reklama

STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Chelidonina

Chelidonina

Jest to alkaloid zaliczany do typu α-naftofenantryny . Związane jest to z obecnością szkieletu fenantrenu w strukturze cząsteczki. Chelidonina jest jednym z głównych alkaloidów glistnika jaskółcze ziele.

Stwierdzono, że alkaloid ten wywiera na ośrodkowy układ nerwowy działanie podobnie do morfiny, jest ono jednak znacznie słabsze. Wykazuje ponad to działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie, co znajduje zastosowanie w stanach zapalnych i skurczowych przewodu pokarmowego. Chlorowodorek chelidoniny był również podawany w kamicy i chorobach dróg żółciowych dlatego, że oprócz działania rozkurczowego (na owe drogi) wykazuje również działanie żółciopędne. Obecnie jest on już jednak rzadko stosowany. Stwierdzono, że chelidonina jest trucizną mitotyczną.i w związku z tym znalazła ona zastosowanie jako składnik preparatów o działaniu fungistatycznych (preparat Chelifungin).

Dawkowanie:
Od 20 do 40 mg , 1 - 3 razy dziennie.

Surowce

Herba Chelidonii - Ziele glistnika

Roślina: Chelidonium majus - Glistnik jaskółcze ziele
Rodzina: Papaveraceae

Chelidonium majus - Glistnik jaskółcze ziele
Zdjęcie: Łukasz Ejsmont

Glistnik jest powszechnie występującą w Polsce rośliną. Rośnie ona najczęściej w miejscach ruderalnych, zaroślach. Charakterystyczna dla tej rośliny jest obecność pomarańczowego soku, który zaobserwować można, po uszkodzeniu dowolnej części rośliny.

Głównymi substancjami czynnymi surowca są alkaloidy izochinolinowe, których zawartość dochodzi do 0,3 %. Do podstawowych alkaloidów tego zespołu należą: chelidonina, chelerytryna i sangwinaryna. Substancje te występują w postaci związanej z kwasem chelidonowym. Sam surowiec wykazuje działanie spazmolityczne w obrębie jelit i oskrzeli, oraz słabe właściwości uspokajające i żółciopędne. Znajduje on więc zastosowanie jako środek rozkurczowy w chorobach przewodu pokarmowego, stanach zapalnych dróg żółciowych i kamicy. Występujący w roślinie sok znalazł zastosowanie w medycynie ludowej jako środek niszczący brodawki.
Należy podkreślić, że dłuższe wewnętrzne stosowanie surowca może prowadzić do zatruć.
Więcej na temat tego surowca znajdziesz na stronie Herba Chelidonii.

Reklama


Ostatnia aktualizacja: 2011-01-31


Webmaster Ejsmont Łukasz
© 2009-2023 Farmakognozja Online