ALKALOIDY

 


Szukaj w serwisie:


STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Skopolamina

Skopolamina

Nazwa chemiczna: : (-) -3-endo[(S)-3-hydroksy-2-fenylopropionyloksy]-6,7-epoksy-8-metylo-8-azabicyklo-[1,2,3]-oktan

Skopolamina jest pochodną hioscjaminy, która powstaje w wyniku utworzenia przez specyficzny układ enzymów epoksydowego mostka w pierścieniu tropanu.

Jest ona kompetencyjnym antagonistą acetylocholiny w obrębie receptora M (parasympatykolityk). Ma słabsze działanie obwodowe niż atropina. W przeciwieństwie do niej, już w małych dawkach działa uspokajająco - wywołując senność i otępienie, a także zwiotczenie mięśni gładkich. Powoduje osłabienie woli - była kiedyś stosowana przez CIA jako "serum prawdy" przy przesłuchaniach. Była również stosowana w psychiatrii w chorobach przebiegających z dużym pobudzeniem psychicznym i ruchowym. Ma działanie przeciwwymiotne i może być stosowana w chorobie lokomocyjnej. Może być także wykorzystywana do łagodzenia objawów choroby Parkinsona.

Dawkowanie:
Doustnie jednorazowo: 0,3-0,5 mg
Podskórnie jednorazowo: do 0,5 mg, dobowo do 1,5 mg.

Surowce

Folium Stramonii - Liść bielunia

Rośliny: Datura stramonium- Bieluń dziędzierzawa
Rodzina: Solanaceae

Datura stramonium
Folium Stramonii - Liść bielunia
Zdjęcie: Łukasz Ejsmont

Ten surowiec zawiera alkaloidy pochodne tropanu: hioscyjaminę racemizującą do atropiny i skopolaminę. Oprócz tego występują w nim garbniki i flawonoidy. Liść bielunia ma podobne działanie jak liść pokrzyku. Jest jednak rzadziej stosowany. Po podaniu surowca można zaobserwować uspokajające działanie zawartej w nim skopolaminy. Więcej na temat tego surowca możesz dowiedzieć się ze strony Folium Stramonii - Liść bielunia.

Do innych surowców tropanowych zalicza się także:

Reklama


Ostatnia aktualizacja: 2011-01-31


Webmaster Ejsmont Łukasz
© 2009-2023 Farmakognozja Online