ALKALOIDY

 


Szukaj w serwisie:


STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Strychnina

Brucyna

Brucyna jest pochodną indolową zawierającą 7 członowy pierścień w skład którego wchodzi fragment monoterpenowy. Od strychniny różni odróżnia jednak obecność w pierścieniu dwóch grup metoksylowych.

Brucyna jest alkaloidem występującym razem ze strychniną w nasionach kulczyby wronie oko. Stanowi ona około 15% zespołu alkaloidów izolowanych z tego surowca (strychnina to 50% tego zespołu). Pomimo tego że jest mniej toksyczna niż strychnina zalicza się ją do silnych trucizn. Ma podobne do strychniny działanie, nie znalazła jednak zastosowania w lecznictwie jako czysty alkaloid. Występuje jednak w stosowanych niegdyś w lecznictwie preparatach galenowych z Semen Strychni. Ze względu na niezwykle gorzki smak czysta brucyna znalazła zastosowanie jako wzorzec goryczy przy oznaczaniu gorzkości surowców farmaceutycznych i innych substancji.

Surowce

Semen Strychni- Nasienie kulczyby

Roślina: Strychnos nux vomica L. - Kulczyba wronie oko
Rodzina: Loganiaceae

 Strychnos nux vomica L. - Kulczyba wronie oko
Żródło: Koehler's Medicinal-Plants 1887

Kulczyba jest małym drzewem lub krzewem występującym w lasach Indii, Cejlonu i Malezji. Uprawnia jest również w Afryce Środkowej. Surowiec zawiera od 2 do 5 % alkaloidów, głównie strychniny i brucyny. Alkaloidy te występują w całej roślinie, najwięcej jest ich jednak w nasionach.
Nasiona kulczyby wykorzystywano do uzyskiwania Pulvis Strychni titratus (wykaz B) czyli mianowanego proszku z kulczyby zawierającego 1-1,2% strychniny. Stosowano je również do przyrządzania innych leków galenowych np. nalewek.
Więcej na temat tego surowca znajdziesz na stronie Semen strychni.


Ostatnia aktualizacja: 2011-01-31


Webmaster Ejsmont Łukasz
© 2009-2023 Farmakognozja Online