ALKALOIDY

 


Szukaj w serwisie:


STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Rezerpina

Rezerpina

Rezerpina

Nazwa chemiczna: ester metylorezerpinowy kwasu 3,4,5-trimetoksybenzowego

Jest to alkaloid indolowy, w którym rdzeń johimbanowy jest połączony z kwasem trimetoksybenzoesowym. Wykazuje słabe właściwości zasadowe.

Rezerpina jest głównym alkaloidem rośliny Rauvolfia serpentina - Rauwolfi żmijastej.
Rezerpina jest sympatykolitykiem wykazującym właściwości psychotropowe (neuroleptyczne). Powoduje wypłukanie amin katecholowych ze struktur presynaptycznych neuronów ośrodkowego układu nerwowego i obwodowych nerwów adrenergicznych. Hamuje więc pobudzenie układu współczulnego. Zwalnia czynność serca. Ma też działanie hipotensyjne - poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych wywołuje spadek ciśnienia krwi. Po jej podaniu obserwuje się ponadto łagodne obniżenie temperatury ciała. W większych dawkach może wywoływać psychozy depresyjne prowadzące do prób samobójczych. Była wykorzystywana głównie w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Obecnie jest rzadko stosowana.

Dawkowanie:
W leczeniu nadciśnienia 0,1 do 0,3 mg w 2-3 dawkach dobowych.

Surowce

Radix Rauvolfiae - Korzeń rauwolfii

Roślina: Rauvolfia serpentina - Rauwolfia żmijasta
Rodzina: Apocynaceae - Toinowate

Rauvolfia serpentina
Zródło zdjęcia: www.awl.ch/heilpflanzen

Jest to roślina pochodząca z Azji (z rejonów tropikalnych). Jej korzeń (głownie jego kora) zawiera od 0,8 do 1,3 % alkaloidów indolowych. Są to przede wszystkim rezerpina, dezrezerpina, johimbina i ajmalina. Do celów farmaceutycznych wykorzystuje się również kilka innych gatunków Rauwolfii. Surowiec wykazuje działanie uspokajające i hipotensyjne.


Ostatnia aktualizacja: 2011-01-31


Webmaster Ejsmont Łukasz
© 2009-2023 Farmakognozja Online