Powrót na stronę główną

Herba


Szukaj w serwisie:

Język obsługi bazy:Wypożyczalnia
koncentratorów tlenu

STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Folium Flos Herba Fructus Semen Cortex Radix Rhizoma Varia

Solidaginis virgaureae herba
Ziele nawłoci pospolitej FP X

Zdjęcie surowca nie jest jeszcze przygotowane

 

ang.:  Goldenrod
 
Roślina: 
 
Solidago virgaurea L. - Nawłoć pospolita
Rodzina:  Asteraceae (Compositae) - astrowate (złożone)

Opis surowca: 

Surowiec stanowią wysuszone, kwitnące, nadziemne części nawłoci pospolitej. Surowiec musi zawierać od 0.5% do 1.5% flawonoidów w przeliczeniu na hiperozyd. Farmakopea X opisuje jeszcze drugi podobny surowiec - Solidaginis herba, który uzyskuje się z innych gatunków nawłoci (S. gigantea i S. canadensis).
Surowiec zbiera się w okresie kwitnienia, a następnie suszy w warunkach naturalnych.

Związki czynne: 

Główne substancje czynne surowca to flawonoidy: (glikozydy kwercetyny, kemferolu), saponiny triterpenowe (pochodne kwasu oleanolowego) i kwasy fenolowe (kawowy, chlorogenowy). Oprócz tego surowiec zawiera garbniki katechinowe, olejek eteryczny i polisacharydy.
 

Działanie: 

Diureticum, salureticum.
Ziele nawłoci wykazuje silne działanie moczopędne. Wraz ze zwiększeniem ilości wydalanego moczu rośnie ilość usuwanych jonów sodowych, potasowych i chlorkowych. Za działanie takie odpowiedzialnych jest kilka rodzajów substancji czynnych zawartych w surowcu np.: saponiny, którym przypisuje się działanie drażniące na kanaliki nerkowe, czy flawonoidy, które hamują konwertazę angiotensynową. Oddziaływanie na ten enzym powoduje również niewielkie obniżenie cienienia krwi. Zawarte w surowcu związki polifenolowe tworzą dobrze rozpuszczalne kompleksy z wieloma szkodliwymi produktami materii, co ułatwia ich usuwanie z moczem. Pozwala to również na rozpuszczanie piasku nerkowego. Dodatkowo zawarte w surowcu związki fenolowe mają pewne działanie p/bakteryjne.
Wyciągi z nawłoci wykazują również działanie spazmolityczne, co ułatwia usuwanie piasku z dróg moczowych. Zaobserwowano też pewne działanie przeciwzapalne i immunostymulujące. Surowiec może być również stosowany jako środek o działaniu ściągającym (garbniki), przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Flawonoidy i garbniki sprawiają, że surowiec może być również wykorzystany do hamowania drobnych krwawień z p. pokarmowego i błon śluzowych.
Wskazania: Surowiec jest stosowany najczęściej w chorobach dróg moczowych, szczególnie w przypadkach kamicy i piasku nerkowego. Pomocniczo w infekcjach bakteryjnych dróg moczowych. Zaleca się również wykorzystanie surowca do terapii płuczącej przy chorobie gośćcowej. Rzadziej surowiec wykorzystuje się w nieżytach przewodu pokarmowego, czy zewnętrznie w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.
Uwagi:Surowca nie należy stosować jako leku moczopędnego przy niewydolności nerek lub serca.
 

Stanowiska: 

Roślina występuje w klimacie umiarkowanym na półkuli północnej. Rośnie najczyściej na śródleśnych polanach, zaroślach i na zboczach gór. Surowiec pochodzi ze zbioru i z upraw.

Wygląd  zewnętrzny: 

Łodyga grubości około 3 mm, lekko bruzdowana, naga bądź krótko owłosiona, u podstawy czerwono-fioletowa. Liście odziomkowe z oskrzydlonym ogonkiem o długości około 10 cm, odwrotnie jajowate, o ząbkowanych brzegach. Pozostałe liście są mniejsze, siedzące lub krótkoogonkowe. Kwiatostanem są koszyczki zebrane w gęste wiechy. Koszyczki mają średnice 5-10 mm. Listki okrywy z zewnątrz zielone, od środka białe, zachodzą na siebie. Zewnętrzne kwiaty żeńskie są języczkowate długości do 10 mm, wewnętrzne, obupłciowe kwiaty są rurkowate.

Cechy  anatomiczne: 

W sproszkowanym surowcu obserwujemy fragmenty epidermy liści zbudowane z wielobocznych komórek o prostych lub falistych ścianach z perełkowatymi zgrubieniami. Amonocytyczne aparaty szparkowe. Występują również komórki zawierające małe gruzły szczawianu wapnia oraz wielokomórkowe bezgłówkowe włoski o zaostrzonej lub zaokrąglonej komórce szczytowej. Oprócz tego krótkie włoski główkowate z 1-2 komórkowym trzonem i jednokomórkową wydłużoną główką. Występują włoski bliźniacze o zaostrzonych szczytach oraz nieliczne włoski gruczołowe typu Compositae. Ziarna pyłku z 3 ujściami łagiewkowymi i kolczystą egzemą.

  


Ostatnia aktualizacja: 2016-07-07


Webmaster Ejsmont Łukasz | Reklama
©2005-2023 Farmakognozja Online